środa, 29 sierpnia 2012

Figi z serkiem mascarpone

Dawno nic nie pisałam. Byłam na wczasach i teraz jestem jakoś dziwnie rozleniwiona. Z wczasów przywiozłam trochę świeżych fig, w których się zakochałam. Cześć zjadłam, a z reszty przygotowałam taki deser:



Figi umyłam, ponacinałam, posypałam cukrem trzcinowym oraz imbirem i na 2-3 minuty włożyłam do mocno nagrzanego piekarnika (220 stopni, funkcja grill ale niekoniecznie). Cukier się skarmelizował. Na tak przygotowane figi nakładałam serek mascarpone zmieszany z miodem i cherry.
Przepis pochodzi z książki Anny Ciesielskiej "Filozofia smaku".

sobota, 4 sierpnia 2012

Bransoletki w stylu Chan Luu

Wpadłam ostatnio w trans robienia bransoletek. Uczyłam się z tego kursu: http://blog.pasart.pl/2012/06/06/kurs-bransoletka-w-stylu-chan-luu/










Siatkowy RASZ u Truscaveczki

W ramach kolejnej zabawy u Truscaveczki powstała taka siatka:

Zużyłam trzy motki włóczki Tatil (58% bawełna, 40% rayon, 2% nylon). Trochę mi zabrakło tej włóczki i musiałam kombinować (zrobiłam jedno okrążenie mniej i nie udało mi się zrobić okrążenia półsłupkami).

środa, 1 sierpnia 2012

Podkładka pod garnek

Jakiś czas temu pisałam na temat wzoru bawarskiego. Chciałam zrobić coś tym wzorem i wymyśliłam sobie, że taki gęsty wzór sprawdzi się w kuchni jako podkładka pod garnek albo łapka kuchenna. Z resztek bawełny powstało więc to:





Z lewej strony wygląda to tak:


niedziela, 29 lipca 2012

Bluzka w ananasy

Bluzka powstała już dość dawno temu. Całkiem dobrze się ją nosi. Powstała z Malwy Aniluxu więc jest raczej na chłodniejsze dni. Pamiętam, że musiałam trochę modyfikować schemat (zmniejszać ilość oczek łańcuszka) bo wychodziła mi za duża - karczek był dobry ale jak dziergałam dalej to powstawało coś w rodzaju namiotu ;)


piątek, 27 lipca 2012

sobota, 14 lipca 2012

Wzór bawarski

Zainteresował mnie ostatnio wzór który w języku angielskim nazywany jest "bavarian crochet". Wykorzystuje się go przede wszystkim na kocyki ale można robić nim także szaliki, chusty, torby, kamizelki, swetry. Gotowy wyrób jest zwykle bardzo kolorowy, ma charakterystyczną fakturę, jest też dosyć gruby.
Zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.anniescatalog.com/detail.html?prod_id=81708

Skąd wzięła się nazwa - nie do końca wiadomo ale ponoć autorka książki opisującej ten wzór (Jenny King) pochodziła z Bawarii. Wzór ten nazywany jest także włóczkożercą (wool eater, dosł. wełnożerca). Spotkałam się też z określeniem "Koło Katarzyny" (Catherine's Wheel). Chodzi o świętą Katarzynę Aleksandryjską, która została skazana na łamanie kołem. Koło jednak zostało zniszczone, wg jednej  legendy przez anioła, wg innej - koło rozpadło się pod wpływem dotyku Katarzyny. Niektórzy twierdzą, że wzór bawarski i koło Katarzyny są tylko do siebie podobne "Klasyczne" koło Katarzyny jest przerabiane w rzędach (a nie w okrążeniach) i nie występują w nim słupki reliefowe. Faktem jednak jest, że oba wzory oparte są na tej samej zasadzie.

Instrukcja (oparta na schemacie - drugi link):
Zrobić kółeczko z pięciu (sześciu) oczek łańcuszka.
1. *3 oczka łańcuszka, 4 podwójne słupki przerobione razem, 3 oczka łańcuszka, oczko ścisłe w kółko początkowe* 4 razy
2. *10 podwójnych słupków w oczko łączące 4 słupki z poprzedniego rzędu, oczko ścisłe w to samo miejsce co oczko ścisłe z poprzedniego rzędu* - 4 razy

Zmiana koloru
3. Nowy kolor dołączyć między trzecim a czwartym podwójnym słupkiem. *Oczko ścisłe między trzecim a czwartym podwójnym słupkiem, 3 oczka łańcuszka, 4 podwójne słupki reliefowe od tyłu przerobione razem, 3 oczka łańcuszka, oczko ścisłe między siódmym a ósmym podwójnym słupkiem z poprzedniego rzędu, 3 oczka łańcuszka, 7 podwójnych słupków reliefowych razem (trzy w kolejne słupki, następny naokoło oczka ścisłego, trzy w następne słupki, 3 oczka łańcuszka* 4 razy
4. 10 podwójnych słupków w środkowe oczko narożnika, oczko ścisłe w to samo miejsce co oczko ścisłe z poprzedniego rzędu, 6 podwójnych słupków w środkowe oczko kolejnego kółeczka, oczko ścisłe w to samo miejsce co oczko ścisłe poprzedniego rzędu*

Kolejne rzędy wykonujemy analogicznie pamiętając, że w rzędach nieparzystych przerabiamy razem słupki reliefowe od tyłu - 4 na narożnikach, w pozostałych miejscach po 7 podwójnych słupków. W rzędach parzystych przerabiamy na narożnikach 10 podwójnych słupków, w pozostałych miejscach po 6. Oczywiście liczby te można nieco zmienić, można też zamiast słupków podwójnych robić zwykłe słupki.


Linki do stron z których korzystam:
Instrukcja 1 (zawiera zdjęcia) http://sarahlondon.wordpress.com/2009/08/25/wool-eater-instructions/
Instrukcja 2 (zawiera schemat) http://crochet-mania.blogspot.com/2009/06/crochet-wheel-stitch-square-catherines.html
"Klasyczne" koło Katarzyny:  http://crochet-mania.blogspot.com/2009/04/large-wheel-stitch-catherines-wheel.html
http://www.squidoo.com/learn-to-do-bavarian-crochet