piątek, 29 listopada 2013

Jak zakończyć robótkę, aby nie było widać zakończenia

Poniższy sposób zakańczania robótki można wykorzystać tylko, gdy robimy w okrążeniach (niezależnie od tego czy łączymy okrążenia czy robimy "ślimaczka").

Zakańczam zwykle oczkiem ścisłym ale nie jest ono konieczne (wystarczy przeciągnąć nitkę przez ostatnie oczko). Na zdjęciu widać , że zakończyłam robótkę oczkiem ścisłym:


Odcięłam nitkę i szydełkiem powiększałam oczko aż przeciągnęłam cały "ogonek":


Omijamy jedno oczko (może nawet wydawać się, że omijamy dwa oczka - patrzymy dokładnie w które oczko wbijałyśmy szydełko robiąc oczko ścisłe) i wkłuwamy szydełko od strony lewej:







Przeciągamy nitkę:


Wkłuwamy szydełko od lewej strony w oczko ścisłe ale tylko pod tylną pętelkę:




Przeciągamy nitkę. Tworzy nam się kolejne oczko łańcuszka:




Teraz wystarczy tylko delikatnie pociągnąć za "ogonek" aby nasze nowo powstałe oczko miało ten sam rozmiar co pozostałe oczka:








Końcówkę włóczki możemy użyć do zszycia elementów albo schować (najlepiej igłą z tępym końcem, musimy pamiętać o zmianie kierunku).

czwartek, 28 listopada 2013

sobota, 16 listopada 2013

Misia Renia

Jakiś czas temu zawitał do nas nieco smutny i wstydliwy miś. Wkrótce jednak mąż zarekwirował go jako prezent dla swojej chrześnicy. :)
To największy miś jakiego do tej pory zrobiłam. Powstał bardzo szybko, bo robiłam go podwójną włóczką. Trochę miałam obawy, kiedy musiałam wyciągnąć koniec włóczki ze środka motka, wydawało mi się, że włóczka będzie mi się bardzo plątać ale okazało się, że moje obawy były nieuzasadnione.





Schemat

wtorek, 12 listopada 2013

Dynia


Ostatnio polubiłam dynię. Taka ozdobna podobała mi się zawsze, ale teraz polubiłam jej smak. Co prawda zasmakowałam tylko w jednej potrawie z dynią, ale przyrządzam ją regularnie co dwa tygodnie.
Zrobiłam sobie małą szydełkową dynię, która z powodzeniem może służyć jako poduszeczka na szpilki.



Opis po angielsku
Opis po polsku

czwartek, 7 listopada 2013

Chwytliwe mitenki z motylkami

W ramach akcji "Chwytliwe mitenki", którą wymyśliła Truscaveczka wydziergałam coś takiego:



Mąż do tej pory dopytuje kiedy dokończę te rękawiczki. Próbowałam mu wytłumaczyć, że to są mitenki, ale jakoś nie bardzo to do niego dociera. Tłumaczył mi nawet, że w pierwszej kolejności marzną palce więc praktyczniej byłoby zrobić same "naparstki".
Do moich mitenek doszyłam motylki. Zrobiłam je na podstawie opisu w języku angielskim.
Dla tych, którzy tego języka nie znają zamieszczam tłumaczenie:

MOTYLEK
Okrążenie 1: 5 o.ł. zamknąć w kółko za pomocą oczka ścisłego, 1 o.ł., 3 półsłupki, 16 o.ł., o.ś. w ostatni półsłupek, [3 półsłupki w kółeczko, 11 o.ł., o.ś. w ostatni półsłupek] dwa razy, 3 p. w kółeczko, 16 o.ł., o.ś. w ostatni półsłupek, półsłupek w kółeczko, połączyć oczkiem ścisłym z początkowym półsłupkiem (13 półsłupków, 4 łuki)
Okrążenie 2: 6 o.ł., o.ś w piąte oczko łańcuszka licząc od szydełka (to będzie głowa motylka), oczka ścisłe w kolejne dwa oczka, o.ś. w pierwsze oczko łańcuszka, (2 o.ł., oczko ścisłe) w kolejne 15 oczek łańcuszka, [oczka ścisłe w następne 3 półsłupki, oczko ścisłe w pierwsze oczko następnego łuku, (2 o.ł., oczko ścisłe) w każde z kolejnych 10 oczek łańcuszka] dwa razy, oczka ścisłe w 3 kolejne półsłupki, oczko ścisłe w pierwsze oczko następnego łańcuszka, (2 o.ł., oczko ścisłe) w kolejne 15 oczek łańcuszka, o.ś. w ostatnie oczko, połączyć oczkiem ścisłym z oczkiem ścisłym zamykającym z poprzedniego rzędu. Odciąć włóczkę.
Czułki:
10 o.ł., łączymy oczkiem ścisłym z głową motylka, 2 o.ś. w ten sam łuk, 10 o.ł., odciąć włóczkę.





niedziela, 3 listopada 2013

Tunika

Zrobiłam kiedyś dla córki tunikę/sweterek/sukienkę (każdy nazywa to "coś" inaczej) ale z czasem moja pociecha zaczęła z niej wyrastać. Postanowiłam ją (tunikę) uratować: dorobiłam kilka rzędów aby tunika była dłuższa, przedłużyłam także rękawy, zrezygnowałam ze sznureczka, doszyłam pyszczek misia. Po tych przeróbkach tunika prezentuje się następująco:



Wcześniej wyglądała tak: