piątek, 28 lutego 2014

oczka do amigurumi

Większość maskotek (przynajmniej te które wyglądają jak zwierzątka, laleczki) ma oczka. Końcowy efekt zależy w wielkiej mierze od tego na jakie oczka się zdecydujemy oraz od tego gdzie je umieścimy.

Można kupić gotowe oczka:
- bezpieczne oczka
Wyglądem przypominają trochę śrubkę. Składają się z dwóch części: "grzybka" ze specyficznym gwintem (typu "choinka") i nakładki zabezpieczającej.


Ich wadą jest to, że słabej kobietce może być trudno je dobrze zacisnąć. Oczywiście oczka wciskamy zanim zamkniemy/przyszyjemy głowę - jeśli nie wiemy na wysokości którego rzędu i w jakiej odległości  powinny być oczka to najpierw je przymierzamy. Wkładamy trochę wypełnienia do głowy, przymierzamy oczka, wyciągamy wypełnienie, wciskamy nakładki zabezpieczające. Przymierzamy oczka po wypchaniu, bo inaczej się wtedy ta główka układa.
Po zamocowaniu nie da się już nic zmienić (niech Wam nie przyjdzie do głowy, żeby spróbować "na sucho" jak to się zaciska). Ich zaletą jest to, że dziecku też się nie uda tych oczek wyciągnąć.
UWAGA: mocując się z oczkami uważamy aby ich nie porysować. Chodzi o to, aby wpychając oczka do głowy nie położyć tych oczu bezpośrednio na czymś twardym (ja kiedyś w ten sposób porysowałam oczka na stole - powinnam podłożyć pod oczko jakiś grubszy materiał).

Takie oczka mogą być całe czarne, mogą mieć kolorowe tęczówki, mogą to być oczka sowie, kocie. Można nawet (nie wiem gdzie) kupić takie do samodzielnego malowania tęczówek.
Zauważyłam też, że te oczka wydają się mniejsze niż sugerowałby ich rozmiar podany w mm. Wydawało mi się, że oczka o średnicy 1 cm będą okropnie duże i szukałam jak najmniejszych. Teraz najczęściej kupuję takie z przedziału 0,8 - 1,2 cm. Te najmniejsze oczka, o średnicy 0,6 cm pasują tylko do takich maleństw jak chomiczek.


 
Przyznam, że kiedy pierwszy raz chciałam kupić takie oczka, miałam spory problem ze znalezieniem ich. Nie bardzo wiedziałam jak je nazwać.
Takie oczka znalazłam w końcu tutaj:
http://www.kreatywnyswiat.pl/pl/c/Oczy-Nosy/253
http://www.swiatpasji.pl/sklep/pl/c/oczka-i-nosy/437
Można też znaleźć oczka na allegro (możecie spróbować następujących fraz "oczka zaciskowe", "oczy, oczka").


- oczka do przyszywania
Ich główną wadą jest dla mnie to, że trzeba je przyszywać :) - do przyklejania
Są dosyć tanie ale nie polecam ich jeśli zabawką ma się bawić dziecko, stosowałabym je tylko wtedy gdy zabawka miałaby stać grzecznie na półce u kogoś dorosłego.

Oczka możemy też zrobić samodzielnie:
- możemy je wyhaftować
- namalować
- zrobić z filcu
- zrobić na szydełku
- zamiast oczka możemy dać koralik.

Możemy też połączyć kilka sposobów i zrobić np. oczka szydełkowe + haftowane (sówki), szydełkowe + bezpieczne oczka zaciskowe (króliczek). Możemy też dodać powieki (żyrafa - oczka zaciskowe + szydełkowe powieki), rzęsy, brwi.

5 komentarzy:

 1. bardzo ciekawe :)Oczy to podstawa ,bo one stoją na pierwszym planie gdy patrzymy się na maskotki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Stronki świetne. I pomyśleć, że kulek drewnianych dawno temu szukałam i nic. A tu proszę - jak na tacy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale się zgrałyśmy z tematami ;)) Super post! Dzięki za namiary na sklepy z bezpiecznymi oczami. Ja ciągle eksperymentuję i - jak pisałam u mnie - na razie zostaję przy haftowanych lub szydełkowych.

  OdpowiedzUsuń
 4. To mi się bardzo przyda , bo zawsze miałam problem z doborem oczek;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten gryzoń jest obłędny... Szukałam takich oczek i skorzystam kiedyś na pewno.

  OdpowiedzUsuń